Find many romanians with Greek DNA?

Balkan1992

Regular Member
Messages
80
Reaction score
7
Points
0
Do you think there are many romanians, especially from southern Romania, who have Greek DNA?
 
What do you by saying ‘Greek dna’?! Ydna/mtdna or autosomal one?!


Sent from my iPhone using Eupedia Forum
 
I am from South.
Around:
71% SE Europe. From these, 6% Greece and 65% Balcani.
20% NW Europe.
7% Italia + Iberia.
2% E Europe
 
Interesant ca aveti si dvs. un mic procent grecesc. Eu nu pastrez decat 31% de la strabunii mei dar stiam ca am origini acolo.Multi romani care au ADN grecesc in general au avut stramosi aromani/kutsovlahi autohtoni care au emigrat din Balcani pe vremuri.
Cine stie. Este clar ca exista o inrudire stransa nu numai prin limba dar si genetica intre romani si aromani. Doar ca Aromanii fiind mai in sud si dispersati... au avut alte conditii.
 
Cine stie. Este clar ca exista o inrudire stransa nu numai prin limba dar si genetica intre romani si aromani. Doar ca Aromanii fiind mai in sud si dispersati... au avut alte conditii.
Din ce judet sunteti?
 
Toti bunicii sunt din Olt la granita cu Arges si Valcea.
Destul de aproape de granita cu spatiul balcanic, probabil un strabunic de al dvs. a venit in anii 1800 din Grecia-Albania si s-a asimilat in zona.
 
Destul de aproape de granita cu spatiul balcanic, probabil un strabunic de al dvs. a venit in anii 1800 din Grecia-Albania si s-a asimilat in zona.
Dupa mine spatiul balcanic este din Grecia pana in Panonia. ...Lergaturi trebuie sa fie, dar mai vechi. Din ce imi povesteau bunicii si ce stiau ei de la bunicii lor pot deduce ca de la 1800 toti erau tarani obisnuiti de prin zona. este probabil ca separarea dintre Romani si Aromani s-a facut mai demult de catre imperiile ce s-au perindat pe aici mai ales la sud de Dunare. Ceva similar cu ce a fost si mai la nord in Panonia unde interesele imperiilor europene au pus granite fizice si lingvistice... Dar daca te uiti la inrudirea genetica chiar si a ungurilor constati ca mare parte au radacini Balcanice solide.

-google translate- ( After me the Balkan space is from Greece to Panonia. ... The links must be, but older. From what my grandparents told me and what they knew from their grandparents I can deduce that since 1800 they were all peasants accustomed to the area. it is likely that the separation between the Romanians and the Aromanians has been made earlier by the empires that have settled here mostly south of the Danube. Something similar to what was even more to the north in Panonia where the interests of European empires have put physical and linguistic boundaries ... But if you look at the genetic kinship of even the Hungarians you find that much of their Balkan roots are solid. )
 
Last edited:
Avand radacini aromane si traind intr-un oras cu multi aromani, pot spune ca aromanii si romanii nu se aseamana atat de mult pe cat s-ar crede.ADN-ul aroman ca si al multor albanezi de sud este cam acelasi lucru cu ceea ce inseamna in multe laboratoare ADN-grecesc(adica populatia autohtona din Hellada si zonele invecinate). Pe cand in cazul romanilor propriu zisi ADN-ul este balcanic (ca al multor slavi de sud si maghiari).Sunt asemanari ,mai ales de limba dar si diferente sunt multe si trebuiesc acceptate ca atare si cu multa deschidere.
 
Eu sunt confuz. Nu imi este clar ce inseamna de fapt Slav sau Balcanic. Slav imi pare legat de tipul limbii vorbite? Balcanic, de locul geografic in care locuiesc?
Apropo... daca te uiti la rezultatele testelor la romani constati ca nu au prea mult origini estice. La mine vad 2%! Din est ar trebui sa fie slavii?
 
Slavii ,,clasici,, se presupune ca sunt din Est intr-adevar dar si ,,Balcanicul,, acela e tot o subramura a Europei de Est, include in general tarile slave din Balcani,Romania si Ungaria.Cei care locuiesc in Albania de sud ori spatiul macedonean au rezultat in general mai mult sau mai putin ,,greci,,.Ati fii cam 65% roman, micul procent din Grecia si Italia se refera cum am spus probabil la un stramos aroman posibil din zona Albaniei (deci undeva mai apropape de Italia).Procentul ceva mai marisor din Europa de nord-vest cred va vine de la strabuni care au emigrat din Transilvania si au fost amestecati poate cu sasi .
 
Slavii ,,clasici,, se presupune ca sunt din Est intr-adevar dar si ,,Balcanicul,, acela e tot o subramura a Europei de Est, include in general tarile slave din Balcani,Romania si Ungaria.Cei care locuiesc in Albania de sud ori spatiul macedonean au rezultat in general mai mult sau mai putin ,,greci,,.Ati fii cam 65% roman, micul procent din Grecia si Italia se refera cum am spus probabil la un stramos aroman posibil din zona Albaniei (deci undeva mai apropape de Italia).Procentul ceva mai marisor din Europa de nord-vest cred va vine de la strabuni care au emigrat din Transilvania si au fost amestecati poate cu sasi .
Este o confuzie mare. Si cred ca confuzia este generata de fixarea ambigua a referintelor geografice si genetice. Referintele geografice ar trebui sa fie stabile. Cele genetice insa sunt mobile si se schimba mereu.
 
Slavii ,,clasici,, se presupune ca sunt din Est intr-adevar dar si ,,Balcanicul,, acela e tot o subramura a Europei de Est, include in general tarile slave din Balcani,Romania si Ungaria.Cei care locuiesc in Albania de sud ori spatiul macedonean au rezultat in general mai mult sau mai putin ,,greci,,.Ati fii cam 65% roman, micul procent din Grecia si Italia se refera cum am spus probabil la un stramos aroman posibil din zona Albaniei (deci undeva mai apropape de Italia).Procentul ceva mai marisor din Europa de nord-vest cred va vine de la strabuni care au emigrat din Transilvania si au fost amestecati poate cu sasi .
Estimation of ethnicity is done by LDNA, and in the "caution" mode of wich they are most sure about, the whole proportion of the Balkan, enters in the Aegean category in which initially was only Greece. So... :rolleyes: It's hard for them to decide also where to place Balkan .
They cluster Aegean together with Balkan and even with Pannonia.
No slav category.
 

This thread has been viewed 10548 times.

Back
Top