Eupedia Forums
Site NavigationEupedia Top > Eupedia Forum & Japan Forum
Page 101 of 158 FirstFirst ... 519199100101102103111151 ... LastLast
Results 2,501 to 2,525 of 3930

Thread: Where does the Albanian language come from? [VIDEO]

 1. #2501
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Pashai Janinës View Post
  Cili është qëllimi i këtyre karllëqeve që poston këtu? Përse duhet që të manipulosh dhe pështysh në historinë tonë? Kërkon ti japësh njëfarë kuptimi jetës tënde të dhjerë?
  P.S.
  Të fala nga Vincenzo D'Amico.
  O lolo, karlliqe je vet. Do te japesh mund kur ske asgje te ofrosh. Karlliqe eshte kur dilni ne televizor dhe deklaroni Shqipja eshte motori i IE, kur flisni per piramidat e Egjiptit dhe Pellazget. Jeni te semur ne mendje. Boll na felliqet, jeni ber turpi Evropes.
  Une te ofendoj ti njesoj si ajri paster ofendon kalbesiren. Po ta them trock, problemi nuk eshte qellimi im, problemin e ke mbi vete, se urren te verteten. Kerkon te panduren, do qe njerzit te jen pa sy dhe pa mendje si vetvetja, prandaj acarohesh.

 2. #2502
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by ihype02 View Post
  Albanians are descended from Native Illyrians and Dacian or Thracian newcomers.
  A good chunk of R1b is also of East Balkanic origin.

  How many of the Illyrian R1b's are Z2103?
  Attached Images Attached Images

 3. #2503
  Regular Member
  Join Date
  01-06-22
  Posts
  83


  Country: Albania  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  O lolo, karlliqe je vet. Do te japesh mund kur ske asgje te ofrosh. Karlliqe eshte kur dilni ne televizor dhe deklaroni Shqipja eshte motori i IE, kur flisni per piramidat e Egjiptit dhe Pellazget. Jeni te semur ne mendje. Boll na felliqet, jeni ber turpi Evropes.
  Une te ofendoj ti njesoj si ajri paster ofendon kalbesiren. Po ta them trock, problemi nuk eshte qellimi im, problemin e ke mbi vete, se urren te verteten. Kerkon te panduren, do qe njerzit te jen pa sy dhe pa mendje si vetvetja, prandaj acarohesh.
  Më ngatërron me debila të kallëpit tënd. Unë nuk merrem me karllëqe të atij lloji apo të llojit që janë ekskluzivitet i joti. Si ti edhe kategoria që po përshkruan jeni një hall më vete. Unë nuk jap mend. Unë vetëm të kujtoj ty debilave të tjerë që rrinë gjithë ditën në këtë forum se sa budallenj jeni. Do na nxirrni bullgarë tani, alanë? Sa të çmëndur që jeni. Mbeti të diskutohet historia nga rrotat e karit dhe nga fshatarët.

 4. #2504
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Pashai Janinës View Post
  Më ngatërron me debila të kallëpit tënd. Unë nuk merrem me karllëqe të atij lloji apo të llojit që janë ekskluzivitet i joti. Si ti edhe kategoria që po përshkruan jeni një hall më vete. Unë nuk jap mend. Unë vetëm të kujtoj ty debilave të tjerë që rrinë gjithë ditën në këtë forum se sa budallenj jeni. Do na nxirrni bullgarë tani, alanë? Sa të çmëndur që jeni. Mbeti të diskutohet historia nga rrotat e karit dhe nga fshatarët.
  Nese nuk kupton, ske mend. Dhe sme plas shum. Intellektualisht, une fshij bythen me surratin tende.

 5. #2505
  Regular Member
  Join Date
  01-06-22
  Posts
  83


  Country: Albania  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  Nese nuk kupton, ske mend. Dhe sme plas shum. Intellektualisht, une fshij bythen me surratin tende.
  Intelektualisht!!!! Ik o loqe mos u merr me gjëra që nuk i kupton. Ik loz ndonjë lojë në internet atë bëj, lëri këto gjëra se nuk janë për ty. Tëmën e sëmës janë mbledhur një tufë me loqe këtu, më shumë se gjysma e antarëve janë shqiptarë. Ik ore hajdarë shkoni punoni. Mbeti shkenca të ju. Gjenetistët e leshit.

 6. #2506
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Pashai Janinës View Post
  Intelektualisht!!!! Ik o loqe mos u merr me gjëra që nuk i kupton. Ik loz ndonjë lojë në internet atë bëj, lëri këto gjëra se nuk janë për ty. Tëmën e sëmës janë mbledhur një tufë me loqe këtu, më shumë se gjysma e antarëve janë shqiptarë. Ik ore hajdarë shkoni punoni. Mbeti shkenca të ju. Gjenetistët e leshit.
  O Shkencar, ke mesuar si te hedhesh plera ne kazan, apo akoma e ben mutin ne brek? Si mendon? Aleks Maqedonis hidhte plera ne plazh si ju shkencaret dhe perandor Romak?
  Flet shpellari per shkence, kto tema jan abstrakt per ty.

 7. #2507
  Regular Member
  Join Date
  22-08-22
  Posts
  168

  Y-DNA haplogroup
  J2b2-L283

  Country: Switzerland  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  I just went through the Albanian data, geography is key. Korca region is Albanian with strong Slavic and some Greek mixture. It entered the Albanian sphere in the late 1300s. Kukes region where lots of these samples are from(the sample site super close to the Kosovo border) did not become an Albanian area until the 1600-1700s period. It was Slavic before and today it is dominated by R1b clans and J2b clans.
  All these "medieval" and post-medievial R1b and J2b are from a region that today is R1b and J2b (Kukes). There is even one I2 sample, which is probably assimilated Slav, this region once had strong Slavic presence, still does on the Shar mountains(google Gorani). One of the female samples even clusters with Macedonians.

  In Korca we have one J2a(assimilated Greek) and one R1b, Korca is one of the regions with least E-V13 in Albania. Same applies to Kukes, where J2b and R1b are the top lineages.

  The only Ottoman sample in central Albania which is R1b has Vlach autosomal DNA, and clusters with Bulgarians and Romanians.

  Geography and context matters, don't expect an honest approach from that individual. Mentally un-European, vulgar manners, low IQ.
  Prizren and West Kosova was Albanian. Do you have any evidence that Kukes was Slavic until then? Kukes county surely wasnt?

 8. #2508
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by 1337_ View Post
  Prizren and West Kosova was Albanian. Do you have any evidence that Kukes was Slavic until then? Kukes county surely wasnt?
  I was wrong about the Kukes corridor, it does not have much Slavic toponyms, but Prizren was dominated by Slavs until it was healed back to native DNA. The former Slavic population still survives in the mountains to the south.

 9. #2509
  Regular Member Johane Derite's Avatar
  Join Date
  21-06-17
  Posts
  1,783

  Y-DNA haplogroup
  E-V13>Z5018>FGC33625
  MtDNA haplogroup
  U1a1a

  Country: Albania  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  Leka (Paulician leader)


  Leka (Lekas in Skylitzes Continuatus) was a Paulician leader in the 11th century Byzantine Balkans in the territory of contemporary Bulgaria.
  He is mentioned in the History of Michael Attaleiates and in Skylitzes Continuatus partly based on information from Attaleiates. Lekas was a member of the Paulician Christian sect. He lived in Philippopolis (Plovdiv) and was married to a Pecheneg woman.[1] The Pechenegs north of the Danube in the 11th century had been influenced by Paulician ideas. In alliance with them and the Paulician leader Dobromir (Dobromiros in Skylitzes Continuatus) he launched a revolt in the eastern Balkans in 1078-79 in an attempt to become an independent ruler. In the revolt he killed Michael, bishop of Serdica (Sofia). Dobromir expanded in the region of Mesembria (coastal Bulgaria).[2] As the new Emperor Nikephoros III Botaneiates organized an army to send against them, they accepted the rule of the emperor and were given many gifts and privileges.
  The mention of the Paulician Leka is the first mention of the Albanian name Leka and indicates that this individual may have been an Albanian.[2] As such, it is the first reference of a medieval Albanian by name by the same author (Attaleiates) who mentions medieval Albanians for the first time in Byzantine literature. The attestation of a Paulician Albanian suggests that Paulicians had become popular among Albanian groups. Toponymy between Sofia and Plovdiv in the 10th and 11th centuries indicates that (Proto-)Albanian populations had migrated from their native lands to the eastern Balkans before the era of Leka.[3] The next mention of the name Leka is three centuries later in the names of the brothers Leka (ancestor of Lekë Dukagjini) and Pal Dukagjini who held the city of Lezha.[4]


  https://en.wikipedia.org/wiki/Leka_(...zhiev2019668-3

  https://czasopisma.uni.lodz.pl/scera...view/6744/6334
  Hmmmmmmmmm
  Hristo's conclusion is backward, because Albanian autochonous cannot be questioned, he thinks an early group of Albanians migrated to western Bulgaria.
  Really fascinating find, thanks for this.
  "As we have already stressed, the mass evacuation of the Albanians from their triangle is the only effective course we can take. In order to relocate a whole people, the first prerequisite is the creation of a suitable psychosis. This can be done in various ways." - Vaso Cubrilovic

 10. #2510
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Johane Derite View Post
  Really fascinating find, thanks for this.
  It was kind of random. In the Bulgarian-Serbian border zone I was reading the histories of various villages. Some had founders, or early settlers with names like Leka, Kole, Joka (Gjoka?), Buzadzhi, Lale-Lalin. So I was simply googling to see if Leka is a common Bulgarian name and this info showed up.

  I find it more interesting that a Bulgarian historian thinks there is Albanian toponyms from 10th-11th century between Plodiv and Sofia. I am sure that's not the case at present. Would be interesting to contact Hristo Saldzhiev and see what these historical toponyms are, were called.

 11. #2511
  Regular Member
  Join Date
  01-06-22
  Posts
  83


  Country: Albania  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  O Shkencar, ke mesuar si te hedhesh plera ne kazan, apo akoma e ben mutin ne brek? Si mendon? Aleks Maqedonis hidhte plera ne plazh si ju shkencaret dhe perandor Romak?
  Flet shpellari per shkence, kto tema jan abstrakt per ty.
  Ke marrë dy artikuj të Wikipedia, një në Anglisht dhe tjetrin në Bullgarisht dhe I ke bashkuar në një postim të vetëm pa sqaruar ku fillon njëri dhe ku mbaron tjetri. Ke marrë nga artikujt çfarë ke dashur dhe I ke bashkuar për të ilustruar idetë e tua idiote. Ky quhet falsifikim. Me që përmende plehrat, ke bërë atë gjë që bëjnë lypset në kazanët e plehrave. Çfarë ka për të mos kuptuar? Toponimi që ti e lidh me Muzakët është një toponim aziatik. Citoje studiuesin Italian dhe posto lidhjen se ku e ke marrë fragmentin që ti ke përkthyer nga Bullgarishtja në Anglisht.

 12. #2512
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Pashai Janinës View Post
  Ke marrë dy artikuj të Wikipedia, një në Anglisht dhe tjetrin në Bullgarisht dhe I ke bashkuar në një postim të vetëm pa sqaruar ku fillon njëri dhe ku mbaron tjetri. Ke marrë nga artikujt çfarë ke dashur dhe I ke bashkuar për të ilustruar idetë e tua idiote. Ky quhet falsifikim. Me që përmende plehrat, ke bërë atë gjë që bëjnë lypset në kazanët e plehrave. Çfarë ka për të mos kuptuar? Toponimi që ti e lidh me Muzakët është një toponim aziatik. Citoje studiuesin Italian dhe posto lidhjen se ku e ke marrë fragmentin që ti ke përkthyer nga Bullgarishtja në Anglisht.
  It's one article, from Bulgarian wikipedia, nothing in the paragraph has been edited or recombined. It's word for word. Bulgarians as light years ahead as they are of of your village style historians, they still suffer from the famous incompetence that plagues the Balkans. What does not make sense is three different theories squeezed into one paragraph. One explanation talks about the village possibly being from a Turk named Musa, another mentions a 5th century settlement Muzaca near a watch tower by the Via Militaris road. And bizarrely they mentioned Italian Musaccio as being proof of Bulgarian(Turkic) migration to Italy(7th or 8th century event - Bulgars in Lombardy learn something). What is obvious, it is that they are not sure of the origins and threw three different explanations, because they are not sure.

  Musaccio though is actually an Arberesh surname that derives from Albanian not Bulgar tribesman. I am relying on a google translator, so maybe I am interpreting the Musaccio part wrong.

 13. #2513
  Regular Member
  Join Date
  01-06-22
  Posts
  83


  Country: Albania  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  It's one article, from Bulgarian wikipedia, nothing in the paragraph has been edited or recombined. It's word for word. Bulgarians as light years ahead as they are of of your village style historians, they are still suffer from the famous incompetence that plagues the Balkans. What does not make sense is three different theories squeezed into one paragraph. One explanation talks about the village possibly being from a Turk named Musa, another mentions a 5th century settlement Muzaca near a watch tower by the Via Militaris road. And bizarrely they mentioned Italian Musaccio as being proof of Bulgarian(Turkic) migration to Italy(7th or 8th century event - Bulgars in Lombardy learn something). What is obvious, it is that they are not sure of the origins and threw three different explanations, because they are not sure.

  Musaccio though is actually an Arberesh surname that derives from Albanian not Bulgar tribesman. I am relying on a google translator, so maybe I am interpreting the Musaccio part wrong.
  A e more vesh se sa të vlen lëkura more qurravec? E falsifikove postimin tënd që të citova dhe e shtove. Por mos ki merak se qeni nuk rri dot pa ngrënë mut. Përsëri do falsifikosh dhe do kapesh mat duke postuar budallëqe të tilla.
  Fisniku Shqiptar quhet Muzaka. More vesh ore kërriç gomari? Na del edhe ekspert në Bullgarisht dhe pretendon të dish si tingëllojnë toponimet e atij vendi. Të dhjefsha mu në përkthimin me Google. Ik ore koqe, bashkë me këtë budallanë tjetër që të fërkon kokën dhe që i gjeti Shqiptarët në Arvan Valley. Hapi një temë më vete në dy forume dhe pretendonte lidhje që në periudhën e Ilirisë ndërmjet banorëve të Arvan Valley dhe ilirëve. Dhe nuk kishte shans që t'ja mbushje mëndjen se e kishte gabim. Njerëz të shkarë nga trutë e kokës. Budallenj!

 14. #2514
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Pashai Janinës View Post
  A e more vesh se sa të vlen lëkura more qurravec? E falsifikove postimin tënd që të citova dhe e shtove. Por mos ki merak se qeni nuk rri dot pa ngrënë mut. Përsëri do falsifikosh dhe do kapesh mat duke postuar budallëqe të tilla.
  Fisniku Shqiptar quhet Muzaka. More vesh ore kërriç gomari? Na del edhe ekspert në Bullgarisht dhe pretendon të dish si tingëllojnë toponimet e atij vendi. Të dhjefsha mu në përkthimin me Google. Ik ore koqe, bashkë me këtë budallanë tjetër që të fërkon kokën dhe që i gjeti Shqiptarët në Arvan Valley. Hapi një temë më vete në dy forume dhe pretendonte lidhje që në periudhën e Ilirisë ndërmjet banorëve të Arvan Valley dhe ilirëve. Dhe nuk kishte shans që t'ja mbushje mëndjen se e kishte gabim. Njerëz të shkarë nga trutë e kokës. Budallenj!
  Where you retard, show it where. There is no edit you moron.

 15. #2515
  Regular Member
  Join Date
  01-06-22
  Posts
  83


  Country: Albania  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  Where you retard, show it where. There is no edit you moron.
  Ti ende nuk e ke postuar lidhjen me artikullin përkatës. Je i detyruar që ta postosh, është rregull bazë i një debati. Postoje në mënyrë që njerëzit të shohin se si ti merr një artikull Wiki në Bullgarisht, e përkthen atë me Google në Anglisht dhe pretendon në këtë mënyrë të shkruash Historinë e Shqipërisë!!!!!! E kupton se çfarë hajdari je? Më keq se ata tipat që merren me Thot e të tilla budallëqe. Kuptohet që këtë e shoqëron me redaktimet e duhura, hiq këtej dhe shto andej. Ik o trap dhe mos më harxho kohën kot. Ti pas 5 minutash përsëri do biesh brenda me budallëqe që thua. Ik loz Play Station sepse familjen nuk ke mëndje që ta ndihmoshë.

 16. #2516
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  Quote Originally Posted by Pashai Janinës View Post
  Ti ende nuk e ke postuar lidhjen me artikullin përkatës. Je i detyruar që ta postosh, është rregull bazë i një debati. Postoje në mënyrë që njerëzit të shohin se si ti merr një artikull Wiki në Bullgarisht, e përkthen atë me Google në Anglisht dhe pretendon në këtë mënyrë të shkruash Historinë e Shqipërisë!!!!!! E kupton se çfarë hajdari je? Më keq se ata tipat që merren me Thot e të tilla budallëqe. Kuptohet që këtë e shoqëron me redaktimet e duhura, hiq këtej dhe shto andej. Ik o trap dhe mos më harxho kohën kot. Ti pas 5 minutash përsëri do biesh brenda me budallëqe që thua. Ik loz Play Station sepse familjen nuk ke mëndje që ta ndihmoshë.
  There is hyperlinks on the quote, that would direct you to the original article. I don't have to do anything for you.
  Last edited by PaleoRevenge; 27-08-22 at 01:25.

 17. #2517
  Regular Member torzio's Avatar
  Join Date
  10-05-19
  Location
  Eastern Australia
  Posts
  3,593

  Y-DNA haplogroup
  T1a2 - Y79536
  MtDNA haplogroup
  H95a

  Ethnic group
  North East Italian
  Country: Australia  Quote Originally Posted by mount123 View Post
  I think we can also tell from my posts that I have always been very thrilled with each paper that had J2b-L283 Illyrian samples. Meanwhile that person was protesting and still does, always belittling the J2b-L283 data. So his claim does not affect me at all, since it is not true. I like to keep discussions and threads sane and civil but whenever I post new J2b-L283 results it is always the same user(s) that get a temper tanrum and attack me even though I never engaged in a discussion with them. Also, funny I see that guy screaming on all threads and fora Illyrians are R1b-L2 . As I have said I won't give them (him) any further attention.

  Agreed with what you've written here.
  I agree and seen that there are many R-L2 illyrian and Venetic samples ................the illyrians are north croatia and soulthern slovenia .............they sit in a triangle from Rijeka-Brestova Draga-Trava
  Fathers mtdna ...... T2b17
  Grandfather paternal mtdna ... T1a1e
  Sons mtdna ...... K1a4p
  Mothers line ..... R1b-S8172
  Grandmother paternal side ... I1-CTS6397
  Wife paternal line ..... R1a-PF6155

  "Fear profits man, nothing"

 18. #2518
  Regular Member torzio's Avatar
  Join Date
  10-05-19
  Location
  Eastern Australia
  Posts
  3,593

  Y-DNA haplogroup
  T1a2 - Y79536
  MtDNA haplogroup
  H95a

  Ethnic group
  North East Italian
  Country: Australia  The Encheleans originate in Budva ( Montenegro ) part of the "proper illyrians " ....before fleeing to lake Ohrid
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...nturies_BC.png
  Cadmus was their king in Budva
  The name Sesarethii was used by Strabo as an alternative name for the Enchelei
  Mentioned in Budva from 800 to 600BC ...............I assume they fled to Lake Ohrid after this period
  Last edited by torzio; 26-08-22 at 23:44.

 19. #2519
  Regular Member
  Join Date
  26-11-16
  Posts
  625


  Country: United States  The Kukes samples are mostly from the Kukes corridor(where the white Drin river passes). It is also a location that had Komani(Latinised Illyrians) culture sites. The area did not experience Slavic intrusion. And the Ottoman era samples cluster closer to Illyrians than modern Albanians.


 20. #2520
  Regular Member
  Join Date
  22-11-20
  Posts
  367

  Y-DNA haplogroup
  E-FT19186
  MtDNA haplogroup
  H2a1c

  Ethnic group
  Albanian
  Country: United States  G25 Ancient Albania to CE samples scaled

  1) I13833; ca. 1400-1800 CE; Barç, Korçë; J2a-Y18824 | I13833,0.086506,0.054839,-0.071653,0.020995,-0.023389,0.017012,0.002585,-0.003,0.007158,0.018953,0.002111,0.005695,0.004757 ,0.007294,-0.015744,-0.016043,0.002086,0.003927,0.007668,-0.001376,-0.006613,0.00643,0.005546,0.00012,0.00467

  2) 2) I14688; ca. 600-400 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-L51 | I14688,0.122929,0.161469,0.02489,-0.028101,0.028005,-0.015618,0.004935,0.001846,0.000409,0.019499,-0.000974,0.01139,-0.016799,-0.004266,-0.006786,-0.016441,-0.009518,0.004054,0.005028,-0.007253,-0.013601,0.009398,-0.005176,0.011086,-0.007065

  3) I14690; ca. 1700-400 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-CTS1450 | I14690,0.125205,0.149283,0.034318,-0.00646,0.029544,-0.005857,-0.001175,0.004846,-0.00225,0.019681,0.001461,0.002698,-0.020069,-0.006468,-0.003122,0.002121,0.001825,0.003167,0.002011,-0.002501,-0.007861,0.003462,0.005423,-0.004217,-0.005269

  4) I16251; ca. 500-50 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-M269 | I16251,0.124067,0.144205,0.018102,-0.019703,0.025851,-0.003347,0.002115,0.008077,0.000205,0.022233,-0.000974,0.005095,-0.017096,-0.017753,-0.013301,-0.003447,0.00665,-0.003294,0.010182,-0.013006,-0.000125,0.005441,-0.007148,-0.001687,-0.004431

  5) I16253; ca.658-403 BCE; Çinamak, Kukës; J2b-Y21878 | I16253,0.130897,0.156392,0.034318,-0.010982,0.035083,-0.000279,0.002115,0.001846,0.0045,0.029158,0.00893 1,0.015436,-0.024083,-0.001927,-0.012893,0.000796,0.012647,0.008361,0.011816,-0.009505,-0.011355,-0.002349,-0.003944,0.008917,-0.007185

  6) I16254; ca. 600-400 BCE; Çinamak, Kukës; J2b-Z622 | I16254,0.120652,0.157407,0.039598,-0.006137,0.031698,-0.011992,0.00705,-0.014076,-0.011044,0.033896,-0.002761,0.001349,-0.018137,-0.005918,-0.010586,-0.007558,0.021774,0.00076,-0.009176,-0.013256,-0.006988,-0.003215,-0.010846,0.01446,-0.008382

  7) I17633; ca. 700-400 BCE; Çinamak, Kukës; J2b-Z593 | (Can’t find sample ID for G25?)

  8) I14689; ca. 2663-2472 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-M269 | I14689,0.121791,0.117801,0.034695,0.045866,-0.006463,0.014781,0.009165,-0.000923,-0.027815,-0.01549,-0.003085,0,-0.008771,0.005367,0.013572,-0.011933,-0.012778,0.004181,0.006536,-0.01013,-0.003743,-0.005935,0.017008,0.013014,-0.011496

  9) I8471; ca. 1880-1695 BCE; Shkrel, Malësi e Madhe; J2b-Z597 | I8471,0.124067,0.144205,0.017725,0.000323,0.03416,-0.019801,0.00564,-0.012461,0.011658,0.034078,0.003248,0.004346,-0.005352,-0.022432,-0.008822,0.004243,0.026989,-0.007475,0.001885,0.006128,-0.000873,0.006059,0.007765,0.010724,0.008143

  10) I13834; ca. 1402-1439 CE; Barç, Korçë; R1b-PF7563 | 14:I13834,0.12862,0.145221,0.01961,-0.01292,0.012925,-0.007809,-0.00141,-0.006461,0.002863,0.025878,-0.000325,0.006145,-0.022002,-0.004266,-0.012486,-0.009546,0.003912,0.003421,0.008045,-0.013131,-0.010107,0.006059,-0.004437,-0.000602,-0.004191

  11) I14622; ca. 773-885 CE; Kënetë, Kukës; T-FGC47678 | 16:I14622,0.111547,0.15436,0.013953,-0.033592,0.016003,-0.001673,-0.001645,-0.001385,-0.001227,0.016037,0.006008,0.005845,-0.005946,0.00234,-0.013436,-0.013259,0.015255,-0.007728,0.009302,-0.012381,-0.015348,0.006801,-0.005669,-0.00735,-0.005389

  12) I13838; ca. 5000-3500 BCE; Tren Cave, Korçë; G-P303 | I13838,0.122929,0.18178,0.004903,-0.101745,0.04647,-0.049364,-0.001645,-0.002308,0.032519,0.080366,0.012666,0.015286,-0.02438,0.004129,-0.039359,-0.021347,0.002999,-0.00114,0.00993,-0.016133,-0.005615,0.005812,-0.000616,-0.001807,-0.010538

  13) I13840; ca. 4313-4051 BCE; Tren Cave, Korçë; G-F2572 | I13840,0.125205,0.187873,0.003394,-0.101745,0.044008,-0.04518,-0.00517,-0.003692,0.043155,0.081095,0.005034,0.007643,-0.022745,-0.002477,-0.04058,-0.013259,0.012647,0.00228,0.007793,-0.02076,-0.015348,0.006059,-0.005793,0.000482,-0.005269

  14) I14686; ca. 1400-1700 CE; Bardhoc, Kukës; I2a-Y4884 | I14686,0.114961,0.152329,0.006034,-0.027778,0.024004,-0.007809,-0.00235,0.004846,-0.002863,0.022415,-0.001461,0.013938,-0.011744,0.005367,-0.028773,0.001591,0.013299,0.00114,0.009176,-0.007754,-0.009858,0.008161,0.000739,0.005061,-0.00467

  15) I14687; ca. 1400-1700 CE; Bardhoc, Kukës; R1b-CTS1450 | I14687,0.119514,0.155376,0.002263,-0.020995,0.032006,-0.008925,-0.002585,0.007384,0.004704,0.0277,0.00682,0.003897 ,-0.013231,-0.002752,-0.021851,0.005701,0.027511,0.005448,-0.000251,-0.008504,-0.018467,0.008656,0.006162,0.004579,-0.019639

  16) I15706; ca. 1527-1660 CE; Pazhok, Elbasan; R1a-Y81700 | 24:I15706,0.1161,0.144205,0.018856,-0.013566,0.022773,-0.006693,-0.003995,0.002769,0.004909,0.005832,0.003248,0.001 349,-0.001784,0.009634,-0.014794,-0.001458,-0.000652,0.00152,0.000377,-0.003001,-0.006239,-0.002968,0.001725,-0.004579,-0.001078

  17) I15707; ca. 1472-1632 CE; Bardhoc, Kukës; J2b-Z631 | I15707,0.126344,0.153345,0.020365,-0.026809,0.028928,-0.01506,0.01081,-0.006,0.00225,0.025149,-0.001786,0.005995,-0.019029,-0.004817,-0.019001,-0.000265,0.028554,0.001267,0.011313,-0.004502,-0.017594,0.004699,0.001356,0.00241,0.001796

 21. #2521
  Regular Member Hawk's Avatar
  Join Date
  11-11-19
  Posts
  1,956

  Y-DNA haplogroup
  E-V13

  Country: Albania  E-V13 Thracian samples

  Code:
  Q1a_351:I20182,0.125205,0.144205,0.003017,-0.001292,0.00677,0,-0.00376,-0.006923,-0.011249,0.001093,0.002761,0.005695,-0.012636,-0.003165,0.000679,-0.005967,0.005998,0.00114,-0.004777,0.004377,-0.001373,0.010881,0.008011,0.003735,-0.003233
  E-V13_361:I20185,0.126344,0.158423,0.008674,-0.053295,0.040315,-0.034582,0.003995,-0.000231,0.005318,0.049204,0.004547,0.012889,-0.015015,-0.005367,-0.028366,-0.010342,0.013821,0.004307,0.010936,-0.01038,-0.009109,0.002349,0,0.000361,0.000239
  E-V13_359:I20183,0.120652,0.160454,0.010559,-0.041344,0.030775,-0.02259,0.00282,-0.003,0.017794,0.047017,0.003085,0.013488,-0.008771,-0.004954,-0.029587,0.005171,0.024903,0.003674,0.008673,-0.001,-0.004866,-0.00371,0.000739,0.005784,-0.011017
  R1a_362:I20186,0.122929,0.155376,0.007542,-0.059755,0.031698,-0.025937,0.0047,-0.005077,0.009408,0.049204,-0.001624,0.009292,-0.020069,0.007432,-0.028637,-0.016706,-0.001043,0.000633,0.01433,-0.010505,-0.009733,0.001855,-0.005669,0.003976,-0.002515
  E-V13_358:I20181,0.119514,0.157407,0.007165,-0.039083,0.028621,-0.023985,-0.003995,-0.003923,0.014726,0.04319,0.002923,0.008692,-0.0278,0.003165,-0.016422,0.003315,0.032074,0.008108,0.018603,-0.004252,-0.00836,-0.000742,-0.010106,0.002289,-0.016885
  E-V13_357:I20180,0.119514,0.167562,0.009051,-0.064923,0.03693,-0.022311,0.002115,-0.006,0.009204,0.047199,0.003248,0.004646,-0.013082,0.004542,-0.021444,-0.018695,-0.004172,0.003801,0.005405,-0.011881,-0.011605,0.002473,-0.000863,-0.006266,-0.012334
  E-V13_Rozovo_320:I19500,0.117238,0.1635,0.003394,-0.056202,0.022466,-0.012829,-0.002115,-0.002308,0.000409,0.03426,0.001137,0.009292,-0.018137,0.001927,-0.018865,-0.020286,0.00339,0.006714,0.012821,-0.008754,-0.004492,0.01051,-0.004683,0.005422,-0.010777
  E-V13_Boyanovo_383:I18792,0.114961,0.180764,0.000754,-0.055556,0.023081,-0.02008,-0.00611,0.000462,0.017998,0.043737,-0.008607,0.001649,-0.024678,-0.017616,-0.021444,-0.00716,0.020079,-0.013302,-0.006913,-0.004752,-0.013227,0.016075,-0.006655,0.023377,-0.008981
  Distance to: E-V13_361:I20185
  0.03360491 BGR_IA:I5769
  0.03574293 HUN_MA_Szolad_o1:SZ19
  0.03593462 HUN_Avar_Early_Tisza:I18185
  0.03670608 Iberia_Northeast_Empuries2:I8215
  0.04012104 SVK_IA_Vekerzug:I11722
  0.04051595 ITA_Sicily_LBA:I3876
  0.04374654 BGR_Varna_C:ANI159-ANI181
  0.04413847 SVK_IA_Vekerzug:I12097
  0.04519244 GRC_Mycenaean:I9041
  0.04532439 HUN_Avar_Early_Kövegy:I16750
  0.04592780 ITA_Sicily_LBA:I3878
  0.04594891 ITA_Sardinia_IA:I10366
  0.04624949 DEU_MA_Baiuvaric_o:STR_300
  0.04655755 MDA_Trypillia_Late:Gordinesti
  0.04684505 HUN_IA_La_Tene_oEast:I18832
  0.04704299 MDA_Trypillia_Late:Pocrovca3
  0.04720720 GRC_Mycenaean:I9006
  0.04802896 BGR_Late_C:I2430
  0.04893819 ITA_Prenestini_tribe_IA_o:RMPR437b
  0.04912342 ITA_Sicily_MBA:I3125
  0.04976790 ITA_Sicily_EBA:I3124
  0.04993500 Iberia_Northeast_Empuries2:I8208
  0.05033124 GRC_Peloponnese_N:I3920
  0.05033515 Levant_Ashkelon_IA1:ASH068
  0.05044236 BGR_C:I2519

  Distance to: E-V13_359:I20183
  0.03507599 HUN_IA_La_Tene_oEast:I18832
  0.03525871 MDA_Trypillia_Late:Gordinesti
  0.03648193 HUN_Avar_Early_Kövegy:I16750
  0.03649306 BGR_IA:I5769
  0.03719979 HUN_Avar_Early_Tisza:I18185
  0.04038396 SVK_IA_Vekerzug:I11722
  0.04137300 ITA_Prenestini_tribe_IA_o:RMPR437b
  0.04326141 Iberia_Northeast_Empuries2:I8215
  0.04438950 HUN_IA_La_Tene_o:I4998
  0.04525258 ITA_Sardinia_IA:I10366
  0.04550480 HRV_Pop_CA:POP39
  0.04664004 ITA_Rome_Imperial:RMPR111
  0.04754596 Bell_Beaker_ITA:I1979
  0.04770639 GRC_Mycenaean:I9041
  0.04875212 MDA_Trypillia_Late:Pocrovca3
  0.04911202 SVK_IA_Vekerzug:I12097
  0.04930032 BGR_Late_C:I2430
  0.05016616 HUN_MA_Szolad:SZ40
  0.05025144 ITA_Sicily_MBA:I3125
  0.05109560 ITA_Sicily_LBA:I3878
  0.05174065 HUN_MA_Szolad_o1:SZ19
  0.05202023 BGR_EBA:I2175
  0.05208033 HUN_Sarmatian_Late_Transtisza:A181027
  0.05213665 ITA_Sicily_EBA:UZZ057
  0.05226789 GRC_Mycenaean:I9006

  Distance to: E-V13_358:I20181
  0.03155147 HUN_Avar_Early_Kövegy:I16750
  0.03778236 BGR_IA:I5769
  0.04047889 HUN_IA_La_Tene_oEast:I18832
  0.04051519 HUN_Avar_Early_Tisza:I18185
  0.04511422 ITA_Prenestini_tribe_IA_o:RMPR437b
  0.04547956 MDA_Trypillia_Late:Gordinesti
  0.04655449 SVK_IA_Vekerzug:I11722
  0.04793471 HUN_IA_La_Tene_o:I4998
  0.04853368 GRC_Mycenaean:I9041
  0.04861221 Bell_Beaker_ITA:I1979
  0.04871085 Iberia_Northeast_Empuries2:I8215
  0.04953981 HRV_Pop_CA:POP39
  0.05175131 GRC_Mycenaean:I9006
  0.05188689 ITA_Sardinia_IA:I10366
  0.05190071 ITA_Rome_Late_Antiquity:RMPR118
  0.05296590 HUN_MA_Szolad:SZ40
  0.05308088 MDA_Trypillia_Late:Pocrovca3
  0.05324612 ITA_Rome_Imperial:RMPR111
  0.05387367 HUN_Sarmatian_Late_Transtisza:A181027
  0.05414560 ITA_Tarquinia_EMA:TAQ022
  0.05432969 ITA_Sicily_EBA:UZZ057
  0.05452510 ITA_PoggioPelliccia_EMA:POP001
  0.05452824 ITA_Tivoli_Renaissance:RMPR973
  0.05566459 ITA_Tivoli_Renaissance:RMPR969
  0.05573292 ITA_Sicily_MBA:I3125


  Distance to: E-V13_357:I20180
  0.03261722 HUN_MA_Szolad_o1:SZ19
  0.03322936 ITA_Sicily_LBA:I3876
  0.03681202 SVK_IA_Vekerzug:I12097
  0.03791955 Iberia_Northeast_Empuries2:I8215
  0.03922435 Iberia_Northeast_Empuries2:I8208
  0.04000906 BGR_IA:I5769
  0.04204101 HUN_Avar_Early_Tisza:I18185
  0.04429207 SVK_IA_Vekerzug:I11722
  0.04446381 ITA_Sardinia_MA:SNN003
  0.04456282 ITA_Sardinia_Punic:MSR002
  0.04504348 DEU_MA_Baiuvaric_o:STR_300
  0.04573734 BGR_Middle_C:I2431
  0.04644464 ITA_Sicily_LBA:I10372
  0.04737405 ITA_Sardinia_Punic:MSR003
  0.04745766 ITA_Sicily_LBA:I3878
  0.04899026 ITA_Sicily_EBA:I11442
  0.04918713 ITA_Sicily_MBA:I4109
  0.04983490 ITA_Sardinia_IA:I10366
  0.04997527 GRC_Manika_Helladic_EBA:Mik15
  0.05087199 BGR_Varna_C:ANI159-ANI181
  0.05099286 BGR_C:I2519
  0.05101459 ITA_Rome_Imperial:RMPR113
  0.05112575 GRC_Koufonisi_Cycladic_EBA:Kou01
  0.05114416 BGR_Late_C:I2427
  0.05122888 ITA_Sicily_EBA:I3124

  Distance to: E-V13_Rozovo_320:I19500
  0.03287552 BGR_IA:I5769
  0.03489804 HUN_MA_Szolad_o1:SZ19
  0.03494769 Iberia_Northeast_Empuries2:I8215
  0.03798089 HUN_Avar_Early_Tisza:I18185
  0.03915431 GRC_Mycenaean:I9041
  0.04081525 DEU_MA_Baiuvaric_o:STR_300
  0.04081858 Iberia_Northeast_Empuries2:I8208
  0.04091241 ITA_Chiusi_EMA:ETR013
  0.04130007 ITA_Rome_Late_Antiquity:RMPR122
  0.04154816 ITA_Prenestini_tribe_IA_o:RMPR437b
  0.04218392 ITA_Rome_MA:RMPR1287
  0.04233448 SVK_IA_Vekerzug:I12097
  0.04255991 SVK_IA_Vekerzug:I11722
  0.04266448 ITA_Rome_MA:RMPR52
  0.04274454 ITA_Rome_Late_Antiquity:RMPR121
  0.04283924 ITA_Chiusi_EMA:ETR010
  0.04349276 ITA_Tarquinia_Imperial:TAQ021
  0.04364381 ITA_Rome_Imperial:RMPR836
  0.04445463 ITA_Collegno_MA:CL121
  0.04542595 Scythian_HUNA198
  0.04634528 ITA_Rome_Late_Antiquity:RMPR137
  0.04648783 ITA_Rome_MA:RMPR1285
  0.04655952 GRC_Mycenaean:I9033
  0.04664921 ITA_Rome_Imperial:RMPR113
  0.04680752 ITA_Rome_Imperial:RMPR49


  Distance to: E-V13_Boyanovo_383:I18792
  0.04816825 Iberia_Northeast_Empuries2:I8215
  0.05173422 GRC_Mycenaean:I9041
  0.05393385 BGR_IA:I5769
  0.05410868 ITA_Prenestini_tribe_IA_o:RMPR437b
  0.05431575 DEU_MA_Baiuvaric_o:STR_300
  0.05771478 MDA_Trypillia_Late:Gordinesti
  0.05833139 HUN_Avar_Early_Kövegy:I16750
  0.05841322 HUN_Avar_Early_Tisza:I18185
  0.05915055 ITA_Sardinia_IA:I10366
  0.06255888 HUN_MA_Szolad:SZ40
  0.06268334 GRC_Peloponnese_N:I3920
  0.06270550 ITA_Tarquinia_Imperial:TAQ021
  0.06287931 ITA_Daunian:SAL003
  0.06309522 SVK_IA_Vekerzug:I11722
  0.06319496 ITA_Sicily_EBA:UZZ057
  0.06323592 ITA_Ordona_MA:ORD010
  0.06327645 GRC_Minoan_Lassithi:I0071
  0.06348842 ITA_Sicily_LBA:I3878
  0.06382058 HUN_MA_Szolad_o1:SZ19
  0.06407493 ITA_Rome_MA:RMPR1283
  0.06425422 BGR_Krepost_N:I0679_d
  0.06433813 ITA_Etruscan_Tarquinia_Afr:TAQ007
  0.06454312 ITA_Rome_Imperial:RMPR44
  0.06508014 ITA_Chiusi_EMA:ETR013
  0.06548661 ITA_Etruscan_Vetulonia_Afr:VET008

 22. #2522
  Regular Member Archetype0ne's Avatar
  Join Date
  11-06-18
  Posts
  1,530

  Y-DNA haplogroup
  J2b2-L283/J-Y197198

  Country: Albania  Quote Originally Posted by Excine View Post
  G25 Ancient Albania to CE samples scaled

  1) I13833; ca. 1400-1800 CE; Barç, Korçë; J2a-Y18824 | I13833,0.086506,0.054839,-0.071653,0.020995,-0.023389,0.017012,0.002585,-0.003,0.007158,0.018953,0.002111,0.005695,0.004757 ,0.007294,-0.015744,-0.016043,0.002086,0.003927,0.007668,-0.001376,-0.006613,0.00643,0.005546,0.00012,0.00467

  2) 2) I14688; ca. 600-400 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-L51 | I14688,0.122929,0.161469,0.02489,-0.028101,0.028005,-0.015618,0.004935,0.001846,0.000409,0.019499,-0.000974,0.01139,-0.016799,-0.004266,-0.006786,-0.016441,-0.009518,0.004054,0.005028,-0.007253,-0.013601,0.009398,-0.005176,0.011086,-0.007065

  3) I14690; ca. 1700-400 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-CTS1450 | I14690,0.125205,0.149283,0.034318,-0.00646,0.029544,-0.005857,-0.001175,0.004846,-0.00225,0.019681,0.001461,0.002698,-0.020069,-0.006468,-0.003122,0.002121,0.001825,0.003167,0.002011,-0.002501,-0.007861,0.003462,0.005423,-0.004217,-0.005269

  4) I16251; ca. 500-50 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-M269 | I16251,0.124067,0.144205,0.018102,-0.019703,0.025851,-0.003347,0.002115,0.008077,0.000205,0.022233,-0.000974,0.005095,-0.017096,-0.017753,-0.013301,-0.003447,0.00665,-0.003294,0.010182,-0.013006,-0.000125,0.005441,-0.007148,-0.001687,-0.004431

  5) I16253; ca.658-403 BCE; Çinamak, Kukës; J2b-Y21878 | I16253,0.130897,0.156392,0.034318,-0.010982,0.035083,-0.000279,0.002115,0.001846,0.0045,0.029158,0.00893 1,0.015436,-0.024083,-0.001927,-0.012893,0.000796,0.012647,0.008361,0.011816,-0.009505,-0.011355,-0.002349,-0.003944,0.008917,-0.007185

  6) I16254; ca. 600-400 BCE; Çinamak, Kukës; J2b-Z622 | I16254,0.120652,0.157407,0.039598,-0.006137,0.031698,-0.011992,0.00705,-0.014076,-0.011044,0.033896,-0.002761,0.001349,-0.018137,-0.005918,-0.010586,-0.007558,0.021774,0.00076,-0.009176,-0.013256,-0.006988,-0.003215,-0.010846,0.01446,-0.008382

  7) I17633; ca. 700-400 BCE; Çinamak, Kukës; J2b-Z593 | (Can’t find sample ID for G25?)

  8) I14689; ca. 2663-2472 BCE; Çinamak, Kukës; R1b-M269 | I14689,0.121791,0.117801,0.034695,0.045866,-0.006463,0.014781,0.009165,-0.000923,-0.027815,-0.01549,-0.003085,0,-0.008771,0.005367,0.013572,-0.011933,-0.012778,0.004181,0.006536,-0.01013,-0.003743,-0.005935,0.017008,0.013014,-0.011496

  9) I8471; ca. 1880-1695 BCE; Shkrel, Malësi e Madhe; J2b-Z597 | I8471,0.124067,0.144205,0.017725,0.000323,0.03416,-0.019801,0.00564,-0.012461,0.011658,0.034078,0.003248,0.004346,-0.005352,-0.022432,-0.008822,0.004243,0.026989,-0.007475,0.001885,0.006128,-0.000873,0.006059,0.007765,0.010724,0.008143

  10) I13834; ca. 1402-1439 CE; Barç, Korçë; R1b-PF7563 | 14:I13834,0.12862,0.145221,0.01961,-0.01292,0.012925,-0.007809,-0.00141,-0.006461,0.002863,0.025878,-0.000325,0.006145,-0.022002,-0.004266,-0.012486,-0.009546,0.003912,0.003421,0.008045,-0.013131,-0.010107,0.006059,-0.004437,-0.000602,-0.004191

  11) I14622; ca. 773-885 CE; Kënetë, Kukës; T-FGC47678 | 16:I14622,0.111547,0.15436,0.013953,-0.033592,0.016003,-0.001673,-0.001645,-0.001385,-0.001227,0.016037,0.006008,0.005845,-0.005946,0.00234,-0.013436,-0.013259,0.015255,-0.007728,0.009302,-0.012381,-0.015348,0.006801,-0.005669,-0.00735,-0.005389

  12) I13838; ca. 5000-3500 BCE; Tren Cave, Korçë; G-P303 | I13838,0.122929,0.18178,0.004903,-0.101745,0.04647,-0.049364,-0.001645,-0.002308,0.032519,0.080366,0.012666,0.015286,-0.02438,0.004129,-0.039359,-0.021347,0.002999,-0.00114,0.00993,-0.016133,-0.005615,0.005812,-0.000616,-0.001807,-0.010538

  13) I13840; ca. 4313-4051 BCE; Tren Cave, Korçë; G-F2572 | I13840,0.125205,0.187873,0.003394,-0.101745,0.044008,-0.04518,-0.00517,-0.003692,0.043155,0.081095,0.005034,0.007643,-0.022745,-0.002477,-0.04058,-0.013259,0.012647,0.00228,0.007793,-0.02076,-0.015348,0.006059,-0.005793,0.000482,-0.005269

  14) I14686; ca. 1400-1700 CE; Bardhoc, Kukës; I2a-Y4884 | I14686,0.114961,0.152329,0.006034,-0.027778,0.024004,-0.007809,-0.00235,0.004846,-0.002863,0.022415,-0.001461,0.013938,-0.011744,0.005367,-0.028773,0.001591,0.013299,0.00114,0.009176,-0.007754,-0.009858,0.008161,0.000739,0.005061,-0.00467

  15) I14687; ca. 1400-1700 CE; Bardhoc, Kukës; R1b-CTS1450 | I14687,0.119514,0.155376,0.002263,-0.020995,0.032006,-0.008925,-0.002585,0.007384,0.004704,0.0277,0.00682,0.003897 ,-0.013231,-0.002752,-0.021851,0.005701,0.027511,0.005448,-0.000251,-0.008504,-0.018467,0.008656,0.006162,0.004579,-0.019639

  16) I15706; ca. 1527-1660 CE; Pazhok, Elbasan; R1a-Y81700 | 24:I15706,0.1161,0.144205,0.018856,-0.013566,0.022773,-0.006693,-0.003995,0.002769,0.004909,0.005832,0.003248,0.001 349,-0.001784,0.009634,-0.014794,-0.001458,-0.000652,0.00152,0.000377,-0.003001,-0.006239,-0.002968,0.001725,-0.004579,-0.001078

  17) I15707; ca. 1472-1632 CE; Bardhoc, Kukës; J2b-Z631 | I15707,0.126344,0.153345,0.020365,-0.026809,0.028928,-0.01506,0.01081,-0.006,0.00225,0.025149,-0.001786,0.005995,-0.019029,-0.004817,-0.019001,-0.000265,0.028554,0.001267,0.011313,-0.004502,-0.017594,0.004699,0.001356,0.00241,0.001796

  Formatted

  I13833 1400-1800 CE Barç Korçë J2a-Y18824 ,0.086506,0.054839,-0.071653,0.020995,-0.023389,0.017012,0.002585,-0.003,0.007158,0.018953,0.002111,0.005695,0.004757 ,0.007294,-0.015744,-0.016043,0.002086,0.003927,0.007668,-0.001376,-0.006613,0.00643,0.005546,0.00012,0.00467

  I14688600-400 BCE Çinamak Kukës R1b-L51 ,0.122929,0.161469,0.02489,-0.028101,0.028005,-0.015618,0.004935,0.001846,0.000409,0.019499,-0.000974,0.01139,-0.016799,-0.004266,-0.006786,-0.016441,-0.009518,0.004054,0.005028,-0.007253,-0.013601,0.009398,-0.005176,0.011086,-0.007065


  I14690 1700-400 BCE Çinamak Kukës R1b-CTS1450 ,0.125205,0.149283,0.034318,-0.00646,0.029544,-0.005857,-0.001175,0.004846,-0.00225,0.019681,0.001461,0.002698,-0.020069,-0.006468,-0.003122,0.002121,0.001825,0.003167,0.002011,-0.002501,-0.007861,0.003462,0.005423,-0.004217,-0.005269


  I16251 500-50 BCE Çinamak Kukës R1b-M269 ,0.124067,0.144205,0.018102,-0.019703,0.025851,-0.003347,0.002115,0.008077,0.000205,0.022233,-0.000974,0.005095,-0.017096,-0.017753,-0.013301,-0.003447,0.00665,-0.003294,0.010182,-0.013006,-0.000125,0.005441,-0.007148,-0.001687,-0.004431


  I16253 658-403 BCE Çinamak Kukës J2b-Y21878,0.130897,0.156392,0.034318,-0.010982,0.035083,-0.000279,0.002115,0.001846,0.0045,0.029158,0.00893 1,0.015436,-0.024083,-0.001927,-0.012893,0.000796,0.012647,0.008361,0.011816,-0.009505,-0.011355,-0.002349,-0.003944,0.008917,-0.007185


  I16254 600-400 BCE Çinamak Kukës J2b-Z622,0.120652,0.157407,0.039598,-0.006137,0.031698,-0.011992,0.00705,-0.014076,-0.011044,0.033896,-0.002761,0.001349,-0.018137,-0.005918,-0.010586,-0.007558,0.021774,0.00076,-0.009176,-0.013256,-0.006988,-0.003215,-0.010846,0.01446,-0.008382


  I14689 2663-2472 BCE Çinamak Kukës R1b-M269,0.121791,0.117801,0.034695,0.045866,-0.006463,0.014781,0.009165,-0.000923,-0.027815,-0.01549,-0.003085,0,-0.008771,0.005367,0.013572,-0.011933,-0.012778,0.004181,0.006536,-0.01013,-0.003743,-0.005935,0.017008,0.013014,-0.011496


  I8471 1880-1695 BCE Shkrel Malësi e Madhe J2b-Z59,0.124067,0.144205,0.017725,0.000323,0.03416,-0.019801,0.00564,-0.012461,0.011658,0.034078,0.003248,0.004346,-0.005352,-0.022432,-0.008822,0.004243,0.026989,-0.007475,0.001885,0.006128,-0.000873,0.006059,0.007765,0.010724,0.008143


  I13834 1402-1439 CE Barç Korçë R1b-PF7563,0.12862,0.145221,0.01961,-0.01292,0.012925,-0.007809,-0.00141,-0.006461,0.002863,0.025878,-0.000325,0.006145,-0.022002,-0.004266,-0.012486,-0.009546,0.003912,0.003421,0.008045,-0.013131,-0.010107,0.006059,-0.004437,-0.000602,-0.004191


  I14622 773-885 CE Kënetë Kukës T-FGC47678 ,0.111547,0.15436,0.013953,-0.033592,0.016003,-0.001673,-0.001645,-0.001385,-0.001227,0.016037,0.006008,0.005845,-0.005946,0.00234,-0.013436,-0.013259,0.015255,-0.007728,0.009302,-0.012381,-0.015348,0.006801,-0.005669,-0.00735,-0.005389


  I13838 5000-3500 BCE Tren Cave Korçë G-P303,0.122929,0.18178,0.004903,-0.101745,0.04647,-0.049364,-0.001645,-0.002308,0.032519,0.080366,0.012666,0.015286,-0.02438,0.004129,-0.039359,-0.021347,0.002999,-0.00114,0.00993,-0.016133,-0.005615,0.005812,-0.000616,-0.001807,-0.010538


  I13840 4313-4051 BCE Tren Cave Korçë G-F2572,0.125205,0.187873,0.003394,-0.101745,0.044008,-0.04518,-0.00517,-0.003692,0.043155,0.081095,0.005034,0.007643,-0.022745,-0.002477,-0.04058,-0.013259,0.012647,0.00228,0.007793,-0.02076,-0.015348,0.006059,-0.005793,0.000482,-0.005269


  I14686 1400-1700 CE Bardhoc Kukës I2a-Y4884B,0.114961,0.152329,0.006034,-0.027778,0.024004,-0.007809,-0.00235,0.004846,-0.002863,0.022415,-0.001461,0.013938,-0.011744,0.005367,-0.028773,0.001591,0.013299,0.00114,0.009176,-0.007754,-0.009858,0.008161,0.000739,0.005061,-0.00467


  I14687 1400-1700 CE Bardhoc Kukës R1b-CTS1450,0.119514,0.155376,0.002263,-0.020995,0.032006,-0.008925,-0.002585,0.007384,0.004704,0.0277,0.00682,0.003897 ,-0.013231,-0.002752,-0.021851,0.005701,0.027511,0.005448,-0.000251,-0.008504,-0.018467,0.008656,0.006162,0.004579,-0.019639


  I15706 1527-1660 CE Pazhok Elbasan R1a-Y817004,0.1161,0.144205,0.018856,-0.013566,0.022773,-0.006693,-0.003995,0.002769,0.004909,0.005832,0.003248,0.001 349,-0.001784,0.009634,-0.014794,-0.001458,-0.000652,0.00152,0.000377,-0.003001,-0.006239,-0.002968,0.001725,-0.004579,-0.001078


  I15707 1472-1632 CE Bardhoc Kukës J2b-Z631,0.126344,0.153345,0.020365,-0.026809,0.028928,-0.01506,0.01081,-0.006,0.00225,0.025149,-0.001786,0.005995,-0.019029,-0.004817,-0.019001,-0.000265,0.028554,0.001267,0.011313,-0.004502,-0.017594,0.004699,0.001356,0.00241,0.001796
  Formatted.

  Continuity looks pretty done and dusted boys.
  “Man cannot live without a permanent trust in something indestructible in himself, and at the same time that indestructible something as well as his trust in it may remain permanently concealed from him.”

  Franz Kafka

 23. #2523
  Regular Member Archetype0ne's Avatar
  Join Date
  11-06-18
  Posts
  1,530

  Y-DNA haplogroup
  J2b2-L283/J-Y197198

  Country: Albania


 24. #2524
  Regular Member
  Join Date
  22-08-22
  Posts
  168

  Y-DNA haplogroup
  J2b2-L283

  Country: Switzerland  Quote Originally Posted by PaleoRevenge View Post
  It was kind of random. In the Bulgarian-Serbian border zone I was reading the histories of various villages. Some had founders, or early settlers with names like Leka, Kole, Joka (Gjoka?), Buzadzhi, Lale-Lalin. So I was simply googling to see if Leka is a common Bulgarian name and this info showed up.

  I find it more interesting that a Bulgarian historian thinks there is Albanian toponyms from 10th-11th century between Plodiv and Sofia. I am sure that's not the case at present. Would be interesting to contact Hris and see what these historical toponyms are, were called.
  Probably just Albanian migrations to Bulgaria and there was also a Arbanas village there

  'Arbanas' : en.wikipedia.org/wiki/Arbanasi_(Veliko_Tarnovo)

  Gheg-Tosk split is much older than 10th-11th century. The dialect split is believed to be ancient going back to the period around 400-600 AD.

 25. #2525
  Banned
  Join Date
  25-12-21
  Posts
  737

  Y-DNA haplogroup
  J2B2-L283/Z638

  Country: United States  I'll say this though: Greeks and Albanians are very different in origin (from Bronze Age). During the Iron Age, they started converging closer and closer, until in modern times they became almost indistinguishable.

  But, Proto-Illyrians clearly have a very different origin than Proto-Greeks, so I don't understand this whole "Graeco-Albanian" thing.

Similar Threads

 1. The Albanian language!
  By Glauk in forum Linguistics
  Replies: 65
  Last Post: 21-01-23, 20:34
 2. Where does the Albanian language come from? [VIDEO]
  By Johane Derite in forum History & Civilisations
  Replies: 108
  Last Post: 17-12-19, 10:38
 3. Albanian language
  By useralban123 in forum European Culture & History
  Replies: 0
  Last Post: 05-07-19, 16:53
 4. Is Albanian really a Satem language?
  By Finalise in forum Linguistics
  Replies: 21
  Last Post: 28-07-15, 14:24
 5. The Albanian language
  By Taranis in forum Linguistics
  Replies: 373
  Last Post: 21-07-12, 18:03

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •